hibázás

Sikeres?

Mikor tekinthető sikeresnek a gamifikáció? Ez nagyon jó kérdés! De próbáljuk meg megfogalmazni, hogy mikor nevezhető sikeresnek az oktatás? Ha az átlagok egyre jobbak? Vagy a gyerekek jobban teljesítenek pl. az érettségin, felvételin, a kompetenciamérésen vagy a PISA-mérésen? Vagy akkor, ha motiváltak lesznek és szeretnének még többet tanulni? Vagy akkor, ha nem stresszelnek? Vagy akkor, …

Sikeres? Read More »

Stressz

Hogyan csökkenti ez a stresszt az osztályteremben? Ha a diákok megértik a gamifikációs értékelés lényegét, akkor jelentősen. A lényeg a hibázás  és a szabadság lehetősége. A hagyományos értékelésben jó eséllyel feleléssel kezdődik az óra (5 éve még nálam is) és ez már egy hatalmas stressz. Ha visszaemlékszünk a diákkorunkra, vagy gondoljunk csak néhány ifjúsági regényre (pl. …

Stressz Read More »

Minimum vagy maximum?

Mit kezdjek azokkal, akik csak a minimumon akarnak teljesíteni? Mindig lesznek olyan diákok, akiknek elég a minimum, mert úgy gondolják, hogy az a tárgy nekik nem fontos. De ugye nem gondoljuk komolyan, hogy minden diák, minden tantárgyból a maximum felé törekszik, amikor van legalább 12 tantárgyuk és heti 35 órájuk? Én azt el tudom fogadni, …

Minimum vagy maximum? Read More »

Jó helyen, jó időben?

Nem lövök-e túl a célon? Jó helyen és időben alkalmazom-e? A gamifikációs értékelés minden korosztályban – az alsó tagozattól az egyetemig, sőt a felnőttképzésben is – működik, ha jól csinálod. Vajon melyik diák tiltakozna az ellen, hogy kiveszed a stresszt és megengeded a hibázást? A gamifikációnak ugyanis ez a lényege: nem baj, ha hibázik a …

Jó helyen, jó időben? Read More »

Régen minden jobb volt?

Miért kell egyáltalán motiválni a diákot, miért nincs meg benne az a kíváncsiság, tudni akarás, ami annak idején bennünk megvolt? Mi, „öregek”, hajlamosak vagyunk megszépíteni a múltat: „régen minden jobb volt”, „bezzeg az én időmben” kifejezéseket használni. De, ha őszintén visszagondolok a diákkoromra, akkor – finoman fogalmazva – nem minden tantárgy tanulására volt meg bennem …

Régen minden jobb volt? Read More »

Bevezetés diákszemmel

Mennyi idő alatt szokják meg a gyerekek a játékosítás szabályait? Az a tapasztalat, hogy a gyerekek egy része nagyon nyitott erre az értékelési rendszerre, hiszen kevesebb a stressz, lehet hibázni. Azoknak a diákoknak okoz ez problémát, akik maximalisták, nagyon szorgalmasak, mindig kitűnő tanulók. Ők nehezen tudják elfogadni, hogy nem kell mindent megcsinálni, kezdetben minden feladatot …

Bevezetés diákszemmel Read More »

Motiváció és gamifikáció

Mennyivel motiválóbb, mint a hagyományos értékelés? Röviden összefoglalva: sokkal motiválóbb. Nagyon fontos, hogy a diákban tudatosuljon: lehet hibázni! A hagyományos értékelési rendszerben egy darab egyes osztályzat kijavításához legalább 7 db ötös kell. Tehát egy egyes után nagyon kevés gyerek fog küzdeni az ötösért, hiszen kisebb óraszámú tantárgyak esetén szinte lehetetlen ennyi jegyet szerezni. Ha pedig …

Motiváció és gamifikáció Read More »